Posted on

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy,

i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

Zacznijmy działać!”

Dbaj o Ziemię i stań się bohaterem!

Obchody Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole

Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby poruszyć temat świadomości przyrodniczej i uwrażliwić nas samych na kruchość natury. Światowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzimy od 1990 roku. Tego dnia organizowane są różne akcje, które mają na celu zachęcić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę. Chociaż samo święto Ziemi przypada na 22.04 postanowiliśmy zrobić dla NIEJ coś więcej i mimo pandemii oraz trudności w realizacji niektórych zadań – zorganizowaliśmy (TY)dzień Ziemi z prawdziwego zdarzenia. Każda z klas zaangażowała się w realizację różnych projektów poświęconych tematyce Ziemi.

Uczniowie z klasy „0” w ramach święta Ziemi dostali kilka zadań do wykonania. Wszyscy uczniowie byli niezwykle zaangażowani w pomoc Ziemi i na koniec zajęć każdy z nich otrzymał imienny dyplom. Poniżej kilka zdjęć z tej lekcji.

 

Klasa V otrzymała list od Ziemi, która poprosiła ich o pomoc w znalezieniu klucza to tajemniczej walizki. Nie było to proste zadanie, gdyż uczniowie musieli posegregować odpady do odpowiednich pojemników, odpowiedzieć na podchwytliwe pytania czy podjąć decyzję jak zachowaliby się w codziennych sytuacjach, aby ochronić Ziemię. Poradzili sobie z tym zadaniem świetnie – uzyskali kod i udało im się pomóc Ziemi! Brawa dla najwytrwalszych Uczniów, którym udało się opuścić Escape Room!

Uczniowie z klasy VIa przygotowali prezentację na temat gatunków zagrożonych wyginięciem w Polsce. Zachęcamy do obejrzenia prac uczniów – być może już gdzieś widziałeś te gatunki? Czy wiedziałeś, że w Polsce są objęte ochroną?

„Zagrożone gatunki”

Klasy VIIa, VIIb oraz VIII wykonywały plakaty w formie elektronicznej. Zadaniem uczniów było wymyślenie hasła ekologicznego i wykorzystanie informacji zdobytych na lekcji Biologii. Dodatkowo klasa VIII przygotowywała w ramach realizacji tematu o ekologii model ekosystemu – las w słoiku. Poniżej przedstawiamy prace wykonane przez Uczniów.

 

Ten (TY)dzień sprawił, że na chwileczkę wszyscy się zatrzymaliśmy, zastanowiliśmy co może być przyczyną tak złego stanu Ziemi, dlaczego niektóre gatunki są w niebezpieczeństwie i jak możemy je chronić, w jaki sposób segregować śmieci no i w końcu jak zachęcić innych do zmiany złych nawyków.

Pamiętajmy – „Przyroda jest wieczna, jeśli jest bezpieczna!” Kto jak nie TY może jej pomóc? A razem mamy tę moc!

Klaudia Kopacz