Posted on

19 października nasi uczniowie udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór oraz Radzionkowa. Pierwszym przystankiem na trasie była Zabytkowa Kopalnia Srebra. Jest to jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kopalni tej m.in. uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Zwiedzanie odbywało się w dwóch grupach. Dzieci dowiedziały się m.in. kim byli tarnogórscy gwarkowie oraz jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura.

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga, również wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. W łódkach płynęliśmy kilkusetkilometrowym korytarzem, słuchając opowieści przewodnika.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było Muzeum Chleba w Radzionkowie. „Muzeum Chleba powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone tu eksponaty, zbierane były przez wiele lat, pokazują wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku dla chleba zaświadcza.” W Muzeum dzieci mogły samodzielnie przygotować swój chlebowy wypiek, obejrzeć film na temat procesu wypiekania chleba oraz tego jakim szacunkiem się go powinno otaczać, a także zwiedzić różnego rodzaju sale tematyczne, w tym starą cukiernię, magazyn przedmiotów, które już dawno wyszły z użycia, dawną pracownię w szkole, a nawet wystawę zabytkowych sprzętów elektroniki użytkowej.