Posted on

Pod koniec listopada, starsi uczniowie z klas V-VIII udali się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Starego Miasta, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

Młodsza grupa, swoją wycieczkę rozpoczęła od wizyty w Sukiennicach, gdzie w tamtejszej Galerii zorganizowano dla nich warsztaty „Namaluj bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”. Następnie dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły Stare Miasto w Krakowie.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu pn. „Odkrywam Małopolskę”. Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi Gminami realizuje projekt pn. „Odkrywam Małopolskę”, którego celem jest umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych. Projekt stanowi element wsparcia odbudowy rynku turystyki szkolnej osłabionego w wyniku pandemii.

Odkrywam Małopolskę - Wycieczka do Krakowa

Na realizację projektu Gmina Mucharz otrzymała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 5000 zł.

W tym samym czasie, starsi uczniowie udali się wraz z opiekunami do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie zorganizowano dla nich warsztaty, połączone ze zwiedzaniem Muzeum. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in, jedne z najbardziej wartościowych dzieł sztuki, jakie znajdują się w Polsce, a mowa o „Damie z gronostajem” oraz o „Krajobrazie z miłosiernym Samarytaninem”. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, gdzie starsi uczniowie mogli postrzelać z wirtualnej broni, zobaczyć tę historyczną, a także obejrzeć wystawę poświęconą II wojnie światowej oraz działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

Na koniec udaliśmy się na wspólny posiłek do karczmy „Pod Kogutkiem” w Krzywaczce.