Posted on

W piątek uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, zorganizowanej na naszym terenie przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu. W tym roku czytanie odbyło się przy pomniku ławeczce Janiny Barbary Górkiewiczowej w Jaszczurowej.

Narodowe Czytanie jest organizowane z inicjatywy i pod patronatem Pary Prezydenckiej od 2012 roku.

O „Nad Niemnem”

„Opublikowana w 1888 roku, powieść „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku pisarki.

Powieść znana jest przede wszystkim ze względu na swoje barwne opisy, wyraziste postacie oraz odniesienia do historii narodowej. Porównywana była nawet do innego klasyka literatury polskiej, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

Akcja powieści rozgrywa się na malowniczych terenach nadniemeńskiej prowincji. Pisarka dokładnie oddaje jej uroki, zachwycając czytelników barwnymi opisami krajobrazów i otaczającego świata.

Eliza Orzeszkowa w „Nad Niemnem” łączy dydaktyczny przekaz i wartości artystyczne, tworząc przemyślaną kompozycję. W Drugiej Rzeczypospolitej zainteresowanie tą powieścią przeniosło się na ekran. Pierwsza próba ekranizacji miała miejsce w 1939 roku, jednak obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejna adaptacja powstała w latach 80. XX wieku.”

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/cala-polska-czyta-nad-niemnem–12-edycja-narodowego-czytania